NLB Health Check OK
​a. Kimlik Kartımı Kullanırken ve Taşırken Nelere Dikkat Etmeliyim? 

Kartınızı aşırı sıcak ve soğuktan koruyunuz. 
Kartınızı nemli ve ıslak ortamlardan uzak tutunuz. 
Kartın yongasına basınç uygulamayınız ve üzerini çizmeyiniz. 
Kartınızı katlamayınız ve darbelerden koruyunuz. 
Kartınızı temizlerken hiçbir kimyasal madde kullanmayınız. 

b. Kimlik Kartımı Kaybettiğimde Ne Yapmalıyım? 

Kimlik kartınızı kaybettiğinizde en kısa sürede İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunarak yeni kimlik kartı müracaatında bulunmanız gereklidir. 

Böyle bir durumda zaman kaybetmeden Alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak kimlik kartınızın kaybolduğunu bildirerek pasif duruma getirilmesini sağlamanız işlem güvenliği açısından son derece önemlidir. 

c. Kartımı Kullanırken Sorun Yaşıyorum 

Çağrı merkezimiz Alo199 hattından size yardımcı olabilecektir. 

Kartınızda fizikî problem olması durumunda İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kimlik kartınızın değiştirilmesini talep ediniz.

d. PIN Şifremi Unuttum 

PIN Şifrenizi unuttuğunuzda, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenileyebilirsiniz. 

PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir. 

PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz. 

Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız. 

e. PIN Şifremi Nasıl Değiştirebilirim? 

PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmeniz işlem güvenliğiniz açısında yararlı olacaktır. İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz. 

PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir. 

PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz. 

Kiosklarda şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız. 

f. Kimlik Kartının Geçerlilik Süresi Nedir? 

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır. 

g. Geçerlilik Süresi Dolmadan Kimlik Kartı Alınabilir Mi? 

Geçerlilik süresi dolmadan yeni kimlik kartı düzenlenmesi ancak kart veya yonga üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi, kart üzerinde tahrifat, kırılma, elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması, kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması, kimlik kartının kaybedilmesi veya periyodik güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel teşkil edecek bir zaafiyetin tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle mümkündür. 

h. 18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir? 

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması halinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtara teslim edilir. 

i. 18 Yaşından Büyüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir? 

İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. 

j. Yurt İçinde Teslim Alınmayan Kimlik Kartlarına Nasıl İşlem Yapılır? 

Yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese teslim edilemeyen kartlar adresin bulunduğu yerin nüfus müdürlüğüne gönderilir. Belirlenen süre içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilir. 

k. Bulunan Kimlik Kartları İçin Nasıl Bir İşlem Yapılır? 

Kurumlarda unutulan veya kişiler tarafından bulunan kimlik kartları bulunulan yerin nüfus müdürlüğüne, Genel Müdürlüğe ya da dış temsilciliğe iptali amacıyla gönderilir. 

l. Türk Vatandaşlığından Çıkanlar İle İlgili Nasıl İşlem Yapılır? 

Türk vatandaşlığının kaybı halinde kimlik kartları Genel Müdürlükçe geçersiz hale getirilir. 

m. Gerçeğe Aykırı Beyanlarda Nasıl İşlem Yapılır? 

Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.